Plugins - Post SMTP Mailer/Email Log - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (369 entries)

en: You can download the chrome extension here (if link not available, check later).
ru: Вы можете скачать расширение для Chrome здесь (если ссылка недоступна, проверьте позже).

en: Need help setup everything? (paid)
ru: Нужна помощь в настройке? (платно)

en: Solution
ru: Информация

en: <strong>ONLY</strong> if the default mailer type is not working for you.
ru: <strong>ТОЛЬКО</strong>, если тип почтовой программы по умолчанию вам не подходит.

en: Facebook Group
ru: Мы в Facebook

en: %s has invalid or expired license key for Post SMTP.
ru: %s недействительный или просроченный лицензионный ключ для Post SMTP.

en: Nonce verification failed
ru: Верификация не пройдена

en: Enter your extension license keys here to receive updates for purchased extensions. If your license key has expired, please <a href="%s" target="_blank">renew your license</a>.
ru: Введите лицензионный ключ расширений чтобы получать для них обновления. Если ваш лицензионный ключ устарел, пожалуйста <a href="%s" target="_blank">обновите его</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru: У вас нет разрешения на установку обновлений плагина

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ru: Доступна новая версия %1$s. %2$s Просмотреть версию %3$s подробности %4$s или %5$sобновить сейчас%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ru: Доступна новая версия %1$s. %2$sПросмотреть %3$s, подробности%4$s.

en: Extensions
ru: Расширения

en: Export To CSV
ru: Экспорт в CSV

en: WP Admin Email
ru: E-mail администратора

en: Sendmail (server defualt - not SMTP)
ru: Sendmail (сервер по умолчанию - не SMTP)

en: Beta Feature: ONLY change this to <strong>PHPMailer</strong> only if you see <code>wp_mail</code> conflict message, conflicts when another plugin is activated, and <strong><u>sometimes</u></strong> your mail marked as spam.
ru: Бета-версия: измените это в <strong>PHPMailer</strong> только если Вы видите сообщение о конфликте <code>wp_mail</code> с другим активированным плагином или, <strong><u>иногда</u></strong>, проблемы со спамом.

en: Mailer Type
ru: Тип отправки

en: click to enlarge image.
ru: нажмите, чтобы увеличить изображение.

en: I recommend to change it and <strong>TEST</strong> Post SMTP with the value <code>PHPMailer</code>.
ru: Я рекомендую изменить его и <strong>ПРОТЕСТИРОВАТЬ</strong> Post SMTP со значением <code>PHPMailer</code>.

en: Post SMTP v2 includes and new feature called: <b>Mailer Type</b>.
ru: Post SMTP v2 включает новую возможность: <b>Тип отправки</b>.

en: Check the detailes here
ru: Посмотрите подробности здесь

en: <b style="background-color:yellow">New for v1.9.8!</b> Fallback - setup a second delivery method when the first one is failing
ru: <b style="background-color:yellow">Новое в v1.9.8!</b> Резервный вариант - настройте второй способ, если первый не сработает

en: Use allowed email, for example: If you are using Gmail, type your Gmail adress.
ru: Используйте разрешенный адрес (например если вы используете GMail, то используйте адрес GMail).

en: From Email
ru: Исходящий адрес

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Use SMTP Authentication?
ru: Использовать SMTP-аутентификацию?

en: Security
ru: Шифрование

en: Mail Server Port
ru: Порт

en: Outgoing Mail Server
ru: Почтовый сервер исходящей почты

en: Use Fallback?
ru: Использовать резервный способ?

en: By enable this option, if your email is fail to send Post SMTP will try to use the SMTP service you define here.
ru: Используйте эту опцию если почта не отправляется. Post SMTP попытается использовать альтернативный почтовый сервис, настройки которого вы укажите здесь.

en: Failed emails fallback
ru: Резервный способ неудачен

en: Fallback
ru: Резервный способ

en: Allow user to load saved options
ru: Разрешить пользователю загружать сохраненные настройки

en: Same settings as the main site/blog (id:1)
ru: Те же настройки как на основном сайте/блоге (id:1)

en: Enable global settings
ru: Включить глобальные настройки

en: Post SMTP Settings
ru: Настройки Post SMTP

en: Your UID as you see in the extension.
ru: Ваш UID, который вы видите в расширении.

en: This is an extra notification to the selection above
ru: Это дополнительное уведомление к выбору выше

en: Push To Chrome Extension
ru: Расширение Push для Chrome

[ctx: Configuration Input Field]
en: Chrome Extension UID
ru: UID расширения Chrome

[ctx: Configuration Input Field]
en: Push to chrome extension
ru: Расширение push для chrome

en: Check this article how to configure Gmail/Gsuite OAuth:<a href="%1$s" target="_blank">Read Here</a>
ru: Посмотрите статью о том, как настроить Gmail/Gsuite OAuth:<a href="%1$s" target="_blank">Прочитать здесь</a>

en: Mailgun Europe Region?
ru: Регион Европы для Mailgun?

en: <code>%1$s</code> method of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. Use one of the following methods <pre><code>%2$s</code></pre>
ru: <code>%1$s</code> метод <code>PostmanMessage</code> объект <strong>не поддерживается</strong>. Используйте один из следующих методов <pre><code>%2$s</code></pre>

en: <code>%1$s</code> property of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. For now all of this class properties are private.
ru: <code>%1$s</code> принадлежащий  <code>PostmanMessage</code> объект <strong>не поддерживается</strong>. На данный момент все свойства этого класса являются частными.

en: ERROR: No recipient supplied. Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: получатель не указан. Код ответа - %1$s

en: ERROR: The SendGrid v3 Web API is not available. Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: SendGrid v3 Web API недоступен. Код ответа - %1$s

en: ERROR: An error occurred on a SendGrid server. Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: ошибка возникла на сервере SendGrid. Код ответа - %1$s

en: ERROR: The number of requests you have made exceeds SendGrid rate limitations. Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: Количество ваших запросов превысило ограничения SendGrid. Код ответа - %1$s

en: ERROR: The JSON payload you have included in your request is too large. Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: Размер данных JSON в вашем запросе слишком велик. Код ответа - %1$s

en: Success, try to send test email.
ru: Успешно, попробуйте отправить тестовое сообщение.

en: ERROR: Status code is %1$s
ru: ОШИБКА: код ответа - %1$s

en: Release Lock File Error
ru: Ошибка удаления файла блокировки

en: Failed, try again.
ru: Неудачно. Попробуйте еще раз.

en: No lock file found.
ru: Файл блокировки не найден.

en: This is override by the account configured on Post SMTP plugin configuration.
ru: Этот параметр переопределяется учетной записью, настроенной в конфигурации плагина Post SMTP.

en: "From" address
ru: Исходящий адрес (from)

en: The log to paste when you open a support issue:
ru: Журнал, который потребуется, если вы обратитесь за поддержкой:

en: For the domain: %1$s
ru: Для домена: %1$s

en: Get your webhook URL here
ru: Введите webhook URL

en: Select the notification service you want to recieve alerts about failed emails.
ru: Выберите сервис, который вы хотите использовать для получения уведомлений о неудачных попытках отправки сообщений электронной почты.

[ctx: Configuration Section Title]
en: Slack Credentials
ru: Учетные данные Slack

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover User Key
ru: Pushover ключ пользователя

[ctx: Configuration Section Title]
en: Pushover Credentials
ru: Pushover данные учетной записи

[ctx: Configuration Input Field]
en: Notification Service
ru: Служба уведомлений

[ctx: Configuration Section Title]
en: Notifications Settings
ru: Настройки уведомлений

en: Get your webhook URL here.
ru: Укажите webhook URL здесь

en: Slack Credentials
ru: Учетные данные Slack

en: Pushover User Key
ru: Pushover ключ пользователя

en: Pushover Credentials
ru: Pushover данные учетной записи

en: Select a notify service to notify you when an email is failed to delivered.
ru: Выберите сервис уведомлений, который вы хотите использовать для уведомлений о неудачных отправках.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: I have no time for this
ru: У меня нет на это времени

en: Domain Name
ru: Домен

en: Domain Name can not be empty
ru: Домен не может быть пустым.

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Post SMTP will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
ru: Post SMTP будет отправлять почту через <b>%1$s %2$s</b>.

en: Sent To
ru: Отправлено на

en: Trash All
ru: Всё в корзину

en: Filter/Search
ru: Фильтр/Поиск

en: Records per page
ru: Записей на странице

en: Here I will list top users that help Post SMTP grow (bugs, features, etc...)
ru: Здесь приводится список людей, помогающих развитию Post SMTP (багрепорты, новые возможности, и.т.д.)

en: Top Community Members
ru: Лучшие члены сообщества

en: Lead Developer
ru: Ведущий разработчик

en: Project Leaders
ru: Лидеры проекта

en: Post SMTP started by Jason Hendriks, Jason left the project and Yehuda Hassine (me) continue his work.
ru: Post SMTP основан Jason Hendriks, Jason покинул проект, а Yehuda Hassine (я) продолжаю его работу.

en: Thank you for updating! bbPress %s is waxed, polished, and ready for you to take it for a lap or two around the block!
ru: Спасибо за обновление! bbPress %s отшлифован, отполирован и готов к работе для вас!

en: Go to Post SMTP Settings
ru: Перейти к настройкам Post SMTP

en: Full Transcripts, Connectivity Test, Diagnostic Test.
ru: Полные журналы, тесты подключения, тесты диагностики.

en: The best debugging tools.
ru: Лучшие инструменты отладки.

en: if email fail to sent you will get notified using the local mail system.
ru: Если отправка будет неудачной, вы получите уведомления от локальной почтовой системы.

en: Continues email delivery
ru: Продолжение доставки почты

en: You can now see sent emails as HTML.
ru: Вы можете отправлять почту как HTML

en: Email log HTML preview
ru: Просмотр журнала email в HTML

en: Easy-to-use, powerful Setup Wizard for perfect configuration,
    						Commercial-grade Connectivity Tester to diagnose server issues,
    						Log and resend all emails; see the exact cause of failed emails,
    						Supports International alphabets, HTML Mail and MultiPart/Alternative,
    						Supports forced recipients (cc, bcc, to) and custom email headers,
    						SASL Support: Plain/Login/CRAM-MD5/XOAUTH2 authentication,
    						Security Support: SMTPS and STARTTLS (SSL/TLS),
    						Copy configuration to other instances of Post.
ru: Простой в использовании, легкий в установке, идеально конфигурируется
    						Тестер подключения коммерческого уровня для диагностики проблем сервера
    						Журналирует и отправляет все письма; указывает точную причину неудачной отправки
    						Поддерживает национальные алфавиты, HTML, и составну и альтернативную отправки,
    						Поддержка принудительных получателей (cc, bcc, to) и пользовательских заголовков электронной почты,
    						Поддержка SASL: простая аутентификация/Login/CRAM-MD5 / XOAUTH2,
    						Безопасность: SMTPS and STARTTLS (SSL/TLS),
    						копирование конфигурации.

en: The best delivery experience
ru: Лучший опыт доставки

en: Resend any email to the original recipient or any other emails you choose.
ru: Пошлите еще раз письмо исходному получателю или другие письма, которые вы выберете.

en: Multiple emails resend
ru: Повторная отправка нескольких писем

en: You can easily filter by dates and search in your log.
ru: Вы можете легко отфильтровать по датам и провести поиск в журнале.

en: Email log filter
ru: Фильтр журнала email.

en: Email Log
ru: Журнал почты

en: What&#8217;s New
ru: Что нового

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Thank you for updating! Post SMTP %s is bundled up and ready to take your SMTP needs to the next level!
ru: Спасибо за обновление! Post SMTP %s установлен и готов удовлетворить ваши SMTP-потребности на следующем уровне!

en: Welcome to Post SMTP %s
ru: Добро пожаловать в Post SMTP %s

en: Credits
ru: Благодарности

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: You getting this message because an error detected while delivered your email.
ru: Вы получили данное сообщение, так как в процессе отправки вашего письма возникли проблемы

en: or
ru: или

en: comma-separated for multiple emails
ru: несколько адресов через запятую

en: Guides
ru: Руководства

en: Open A support ticket for me
ru: Создать обращение в тех. поддержку

en: Other Reason
ru: Другая причина

en: The plugin didn't work
ru: Плагин не работает

en: Found a better plugin
ru: Нашел плагин получше

en: Deactivate
ru: Отключить

[ctx: plugin]
en: Deactivate %s
ru: Отключить %s

en: Post SMTP email error
ru: Вставьте сюда сообщение об ошибке SMTP

en: Search
ru: Поиск

en: To Date
ru: Конец периода

en: From Date
ru: Начало периода

note: Description of the plugin
en: Email not reliable? Post SMTP is the first and only WordPress SMTP plugin to implement OAuth 2.0 for Gmail, Hotmail and Yahoo Mail. Setup is a breeze with the Configuration Wizard and integrated Port Tester. Enjoy worry-free delivery even if your password changes!
ru: Плохо работает отправка почты? Post SMTP является первым и единственным плагином WordPress SMTP для реализации oAuth 2.0 для Gmail, Hotmail и Yahoo Mail. Простая установка с мастером конфигурации и интегрированным тестером открытых портов и протоколов отправки почты. Наслаждайтесь безотказной доставкой вашей почты, даже если поменяете свои почтовые пароли!

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/post-smtp/
ru: https://ru.wordpress.org/plugins/post-smtp/

en: Online Support
ru: Онлайн поддержка

[ctx: Main Menu]
en: Troubleshooting
ru: Решения проблемм

[ctx: Main Menu]
en: Actions
ru: Действия

en: Show All Settings
ru: Показать все настройки

en: Start the Wizard
ru: Запустить мастер

en: Configuration
ru: Настройки

en: Are you sure?
ru: Вы уверены, что хотите это сделать?

en: This will purge all of Postman's settings, including account credentials and the email log.
ru: Это очистит все настройки Postman, включая данные аккаунтов и журнал.

en: Using the same OAuth 2.0 Client ID and Client Secret from this site at the same time as another site will cause failures.
ru: Использование OAuth 2.0 Client ID и Client Secret из этого ресурса в тоже самое время из другого веб-ресурса, приведёт к сбоям.

en: Paste data from another instance of Postman here to duplicate the configuration.
ru: Вставить данные из другого экземпляра Почтовика для дублирования конфигурации

en: Copy this data into another instance of Postman to duplicate the configuration.
ru: Скопировать эти данные в другой экземпляр Почтальона для дублирования конфигурации

en: Reset Plugin
ru: Сброс настроек

en: Export
ru: Выгрузить

en: Import
ru: Импортировать

[ctx: Return to main menu link]
en: Back To Main Menu
ru: Вернуться в главное меню

en: Postman needs translators! Please take a moment to <a href="%s">translate a few sentences on-line</a>
ru: Postman нужны переводчики! Пожалуйста, найдите время <a href="%s">перевести несколько предложений он-лайн</a>

note: translators: where %s is the URL to the WordPress.org review and ratings page
en: Please consider <a href="%s">leaving a review</a> to help spread the word! :D
ru: Пожалуйста подумайте о том чтобы  <a href="%s">оставить отзыв</a> чтобы поделиться с другими :D

en: Alternately, <a href="%s">manually configure</a> your own settings and/or modify advanced options.
ru: Альтернативно, <a href="%s">вручную настройте</a> или измените расширенные настройки

note: translators: where %s is the URL of the Setup Wizard
en: Let's get started! All users are strongly encouraged to <a href="%s">run the Setup Wizard</a>.
ru: Начнем! Всем пользователям рекомендуется <a href="%s">использовать Мастер Настроек</a>.

en: Thank-you for choosing Postman!
ru: Спасибо за выбор Postman!

en: The last %d email attempts are recorded <a href="%s">in the log</a>.
ru: Последние %d  попыток были записаны в <a href="%s">журнал</a>.

en: Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
ru[0]: Postman отправил <span style="color:green">%d</span> письмо.
ru[1]: Postman отправил <span style="color:green">%d</span> письма.
ru[2]: Postman отправил <span style="color:green">%d</span> писем.

en: Postman is unable to run. Email delivery is being handled by WordPress (or another plugin).
ru: Postman не работает. Письма доставляются WordPress (или другим плагином).

[ctx: Press this button to go to the previous step]
en: Previous
ru: Назад

[ctx: Press this button to go to the next step]
en: Next
ru: Далее

[ctx: Press this button to Finish this task]
en: Finish
ru: Закончить

en: Unexpected PHP messages corrupted the Ajax response
ru: Неожиданные сообщения PHP повередили ответ Ajax

en: An unexpected error occurred
ru: Произошла непредвиденная ошибка

en: must be greater than 0
ru: должно быть больше 0

en: Grant OAuth 2.0 Permission
ru: Разрешить(Разрешение) OAuth 2.0

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
en: Website Domain
ru: Домен вебсайта

[ctx: Name of the Application Callback URI]
en: Redirect URI
ru: URI перенаправления

en: Enter an Outgoing Mail Server with OAuth2 capabilities.
ru: Введите исходяший почтовый сервер с возможностями OAuth 2.0

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Home Page URL
ru: URL домашней страницы

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: an Application
ru: Приложение

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Root Domain
ru: Корневой домен

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Redirect URL
ru: URL перенаправления

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Google
en: a Client ID for web application
ru: Client ID веб приложения

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized JavaScript origins
ru: Авторизованые источники JavaScript

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized redirect URI
ru: Авторизованый URI перенаправления

[ctx: Command to initiate OAuth authentication]
note: translators: where %s is the Email Service Owner (e.g. Google, Microsoft or Yahoo)
en: Grant permission with %s
ru: Дать разрешение с %s

en: Attention
ru: Внимание

note: translators: %s is the error message
en: Error authenticating with this Client ID. [%s]
ru: Ошибка авторизации с Client ID. [%s]

en: The grant code from Google had no accompanying state and may be a forgery
ru: Разрешающий код Google не имеет сопровождающего состояния и может быть поддельным.

en: Your email provider did not grant Postman permission. Try again.
ru: Ваш провайдер email не предоставил доступ Postman. Попытайтесь заново.

en: The OAuth 2.0 authorization was successful. Ready to send e-mail.
ru: Авторизация через OAuth 2.0 прошла успешно. Все готово для отправки почты.

en: Plugin data was removed.
ru: Настройки плагина удалены.

en: There was an error importing the data.
ru: Случилась ошибка импорта данных.

en: Visit us
ru: Наш сайт

note: Translators: where %1$s is the name of the library
en: This PHP installation requires the <b>%1$s</b> library.
ru: Эта инсталляция PHP требует библиотеку <b>%1$s</b> .

[ctx: The plugin successfully saved new settings.]
en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Used with permission
ru: Используется с разрешения

en: Image source
ru: Источник изображения

[ctx: Test Email Tagline]
en: Sent by Postman %s
ru: Отправлено через Postman %s

[ctx: Test Email Subject]
note: translators: where %s is the domain name of the site
en: Postman SMTP Test (%s)
ru: Postman SMTP проверка (%s)

en: Examine the Session Transcript if you need to.
ru: Если нужно, проверьте транскрипт сессии.

en: Sending the message:
ru: Сообщение для отправки:

en: Send The Message
ru: Отправить сообщение

[ctx: Configuration Input Field]
en: Recipient Email Address
ru: Адрес получателя тестового сообщения

note: translators: where %d is an amount of time, in seconds
en: If there is a problem, Postman will give up after %d second. | If there is a problem, Postman will give up after %d seconds.
ru[0]: При возникновении проблемы Postman будет ожидать соединения в течении %d секунды
ru[1]: При возникновении проблемы Postman будет ожидать соединения в течении %d секунд
ru[2]: При возникновении проблемы Postman будет ожидать соединения в течении %d секунд

en: This utility allows you to send an email message for testing.
ru: Этот инструмент позволяет отправить тестовое сообщение электронной почты.

en: Who is this message going to?
ru: Кому будет отправлено сообщение?

en: Specify the Recipient
ru: Укажите адрес получателя

en: Send a Test Email
ru: Отправить тестовое письмо

en: Ajax Error
ru: Ошибка Ajax

[ctx: Email Test Status]
en: Failed
ru: Неудачно

[ctx: Email Test Status]
en: Success
ru: Успешно

[ctx: Email Test Status]
en: Sending...
ru: Отправляем...

[ctx: Email Test Status]
en: In Outbox
ru: В Исходящих

en: Communication Error [334] - make sure the Envelope From email is the same account used to create the Client ID.
ru: Ошибка связи [334] - удостоверьтесь, что отправитель письма имеет тот-же ID клиента что и создатель.

en: Postman is configured.
ru: Postman сконфигурирован

note: Translators: Where (%1$s) is the SPF-info URL and (%2$s) is the name of the web host
en: If you own this domain, make sure it has an <a href="%1$s">SPF record authorizing %2$s</a> as a relay, or you will have delivery problems.
ru: Если вы владеете этим доменом, убедитесь что была настроена <a href="%1$s">SPF запись, разрешающая %2$s</a> как релей, или будут проблемы с доставкой.

en: If you have access to cPanel, enable the Remote Mail Exchanger.
ru: Если у вас есть доступ к Контрольной Панели (cPanel), измините разрешение для Remote Mail Exchanger.

note: Translators: Where (%s) is the name of the web host
en: Your email address <b>requires</b> access to a remote SMTP server blocked by %s.
ru: Ваш почтовый адрес <b>требует</b> доступ к удалённому SMTP серверу заблокированному %s.

en: Note that many WordPress hosts, such as GoDaddy, Bluehost and Dreamhost, require that you use their mail accounts with their mail servers, and prevent you from using others.
ru: Обратите внимание, что многие хостеры, типа GoDaddy, BlueHost или Dreamhost заставляют использовать их почтовые аккаунты с их почтовыми серверами и не разрешают использовать остальные.

en: This is the Outgoing (SMTP) Mail Server, or Mail Submission Agent (MSA), which Postman delegates mail delivery to. This server is specific to your email account, and if you don't know what to use, ask your email service provider.
ru: Это исходящий почтовый сервер (SMTP) или Агент отправки почты (MSA), который Postman будет использовать для отправки почты. Сервер специфичен для вашего почтового аккаунта. Если не знаете что использовать - проконсультируйтесь с вашим провайдером эл. почты.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Which host will relay the mail?
ru: Какой сервер будет отправлять электронную почту?

en: For reliable delivery, this domain must specify an <a target="_blank" href="%s">SPF record</a> permitting the use of the SMTP server named above.
ru: Для надежной доставки этот домен должен иметь <a target="_blank" href="%s">SPF запись</a> разрешающую использование SMTP сервера, указанного выше.

en: Error computing your domain root - please enter it manually
ru: Ошибка определения корня домена, введите вручную

en: The Username is usually the same as the Envelope-From Email Address.
ru: Имя пользователя обычно такое же, как адрес Envelope-From

en: Enter the account credentials.
ru: Укажите данные аккаунта

en: Configure the communication with the mail server.
ru: Настроить соединение с почтовым сервером.

en: Username
ru: Имя пользователя

[ctx: Configuration Input Field]
en: Security
ru: Безопасность

en: Envelope-From Email Address
ru: Envelope-From адрес Email

en: Outgoing Mail Server Port
ru: Порт для исходящего сервера

en: Transport Settings
ru: Настройки транспорта

note: translators: where %1$s is a description of the transport (eg. SMTPS-SSL), %2$s is a description of the authentication (eg. Password-CRAMMD5), %3$d is the TCP port (eg. 465), %4$d is the hostname
en: Postman recommends %1$s with %2$s authentication to host %4$s on port %3$d.
ru: Postman рекомендует %1$s с %2$s авторизацией хостом %4$s для порта %3$d.

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a supported OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server.
ru: Механизм Аутентификации OAuth 2.0 требует его поддержки  отправляющим почтовым сервером, совместимым с OAuth 2.0.

en: Username and password can not be empty.
ru: Имя пользователя и пароль должны быть заполнены.

en: Envelope-From Email Address can not be empty
ru: Envelope-From E-mail адрес не может быть пустым

en: Outgoing Mail Server Hostname and Port can not be empty.
ru: Хост почтового сервера исходящей почты и порт не могут быть пустыми.

note: Translators where %s is the name of the page
en: MyMail: Change the delivery method in the %s!
ru: MyMail: Измените способ доставки в %s!

en: Password (requires username and password)
ru: Пароль (требуется имя пользователя и пароль)

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a %1$s and %2$s.
ru: OAuth 2.0 аутентификация требует %1$s и %2$s.

en: Password
ru: Пароль

[ctx: as in "There is no Spoon"]
en: no
ru: Нет

note: translators: where (1) is the transport type, (2) is the host, and (3) is the Authentication Type (e.g. Postman will send mail via smtp.gmail.com:465 using OAuth 2.0 authentication.)
en: Postman will send mail via %1$s to %2$s using %3$s authentication.
ru: Postman будет посылать письма через %1$s на %2$s используя %3$s авторизацию.

note: Translators: Where (1) is the service URL and (2) is the service name and (3) is a api key URL
en: Create an account at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> and enter <a href="%3$s" target="_blank">an API key</a> below.
ru: Создайте учетную запись в <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> и введите  <a href="%3$s" target="_blank">ключ API</a> ниже.

en: API Key
ru: API ключ

en: Message From Address can not be empty
ru: Адрес отправителя сообщения не может быть пустым

en: API Key can not be empty
ru: API-ключ не может быть пустым.

en: OAuth 2.0 (requires Client ID and Client Secret)
ru: OAuth 2.0 (необходим Client ID и Client Secret)

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label
en: You have configured OAuth 2.0 authentication, but have not received permission to use it.
ru: Вы сконфигурировали аутентификацию OAuth 2.0, но не получили доступ для её использования.

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Postman will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
ru: Postman пошлет почту через <b>%1$s %2$s</b>.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Sent
ru: Отправлено

[ctx: A relative time as in "five days ago"]
note: Translators: where %s indicates the relative time from now
en: %s ago
ru: %s тому назад

[ctx: When was this email sent?]
en: Delivery Time
ru: Время отправления

en: Session Transcript
ru: Транскрипт сессии

[ctx: View an item from the email log]
en: View
ru: Просмотр

[ctx: Delete an item from the email log]
en: Delete
ru: Удалить

en: .. +%d more
ru: .. +%d еще

en: An empty subject line can result in delivery failure.
ru: Внимание: незаполненное поле Тема может быть причиной неуспешной отправки почты.

[ctx: An Email that has been delivered]
en: Sent Email
ru: Отосланное письмо

[ctx: The group of Emails that have been delivered]
en: Sent Emails
ru: Отосланная почта

en: This is a record of deliveries made to the mail server. It does not neccessarily indicate sucessful delivery to the recipient.
ru: Это журнал доставки до почтового сервера. Он не обязательно означает удачную доставку непосредственно до получателя.

en: Resend
ru: Отправить снова

note: Translators: Where %s is an error message
en: Email could not be resent. Error: %s
ru: Email невозможно отправить. Ошибка: %s

en: Email was successfully resent (but without attachments)
ru: Email благополучно отправлено (но без вложений)

note: Translators where (%s) is the name of the plugin
en: %s Email Log
ru: %s Email журнал

en: This is the conversation between Postman and the mail server. It can be useful for diagnosing problems. <b>DO NOT</b> post it on-line, it may contain your account password.
ru: Это обмен данными между Postman и почтовым сервером. Эта информация может быть использована для диагностики проблем. <b>НЕ ОТПРАВЛЯЙТЕ</b> эти данные в открытый доступ, так в них могут содержаться пароли учётной записи.

[ctx: What is the unique URI of the configuration?]
en: Delivery-URI
ru: URI доставки

[ctx: What is the subject of this message?]
en: Subject
ru: Тема

[ctx: What is the date today?]
en: Date
ru: Дата

[ctx: Who is this message To?]
en: To
ru: Кому

[ctx: Who is this message From?]
en: From
ru: От

en: Mail Log Entry was deleted.
ru: Лог запись почты удалена.

en: Mail Log Entries were deleted.
ru: Лог записи почты удалены.

en: Your message was delivered (%d ms) to the SMTP server! Congratulations :)
ru: Ваше сообщение было доставлено (%d мс) на сервер SMTP, поздравляем :)

en: If you write for help, please include the following:
ru: При обращении за помощью пожалуйста укажите следующее:

note: translators: where %1$s and %2$s are the URLs to the Troubleshooting and Support Forums on WordPress.org
en: Please check the <a href="%1$s">troubleshooting and error messages</a> page and the <a href="%2$s">support forum</a>.
ru: Проверьте <a href="%1$s">Гид решения проблем и сообщения об ошибках</a>, а также  <a href="%2$s">форум поддержки</a>.

en: Are you having issues with Postman?
ru: У вас проблемы с Postman?

en: Diagnostic Test
ru: Диагностика

en: Postman is operating in per-site mode.
ru: Postman работает в режиме для каждого сайта.

en: Postman is <em>not</em> configured and is mimicking out-of-the-box WordPress email delivery.
ru: Postman <em>не</em> сконфигурирован и имитирует внешний контейнер WordPress доставки электронной почты.

en: <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
ru[0]:  <span style="color:green">Postman настроен</span> и доставил <span style="color:green">%d</span> письмо
ru[1]:  <span style="color:green">Postman настроен</span> и доставил <span style="color:green">%d</span> письма
ru[2]:  <span style="color:green">Postman настроен</span> и доставил <span style="color:green">%d</span> писем

en: Postman is in <em>non-Production</em> mode and is dumping all emails.
ru: Postman в <em>не основном рабочем режиме</em> и делает сброс всех сообщений

en: Postman: wp_mail has been declared by another plugin or theme, so you won't be able to use Postman until the conflict is resolved.
ru: Postman: wp_mail был объявлен ещё в другом плагине или теме, поэтому вы не сможете использовать Postman пока конфликт не разрешится.

en: Error: Postman is missing a required PHP library.
ru: Ошибка: Postman не может найти требуемое расширение PHP

[ctx: The log of Emails that have been delivered]
en: Email Log
ru: Журнал почты

en: If the issues above can not be resolved, your last option is to configure Postman to use an email account managed by your web host with an SMTP server managed by your web host.
ru: Если прблемы ниже не могут быть решены, ваша последняя возможность сконфиругировать Postman - использовать аккаунт на SMTP сервере вашего хостинга

note: translators: where (1) is the URL and (2) is the system
en: Your <a href="%1$s">%2$s configuration</a> is preventing outbound connections
ru: Ваша <a href="%1$s">%2$s конфигурация</a> запрещает исходящие соединения

en: The SMTP hostname is wrong or the mail server does not provide service on this port
ru: SMTP хост указан неправильно или почтовый сервер не работает на этом порту

en: Your web host has placed a firewall between this site and the Internet
ru: Ваш хостинг включил фаерволл между этим сайтом и сетью интернет

en: A test with <span style="color:red">"No"</span> Service Available indicates one or more of these issues:
ru: Тест с <span style="color:red">"No"</span> Доступная служба указывает на одно или более решений

en: Summary
ru: Итоги

note: Translators: Where %s is the name of the service providing Internet connectivity test
en: According to %s
ru: Посредством %s

note: Translators: Meaning "Not Applicable"
en: n/a
ru: н/д

en: Server ID
ru: ID сервера

en: Service Available
ru: Служба доступна

en: Status
ru: Статус

[ctx: Button Label]
en: Begin Test
ru: Начать проверку

en: This test determines which well-known ports are available for Postman to use.
ru: Эта проверка определит какие известные порты могут использоваться Postman

note: translators: where %d is a port number and %s is the URL for the Postman Gmail Extension
en: Port %d can be used with the %s.
ru: порт %d используйте с %s.

note: translators: where %d is the port number and %s is the hostname
en: Port %d can be used for SMTP to %s.
ru: Порт %d может использоваться для доступа SMTP к %s

note: translators: where %d is a port number and %s is a hostname
en: Port %d is open, but not to %s.
ru: Порт %d открыт, но не для %s

note: translators: where %d is a port number
en: No outbound route between this site and the Internet on Port %d.
ru: Нет исходящего маршрута от этого сайта в Интернет на порт %d.

[ctx: The port is closed]
en: Closed
ru: Закрыт

[ctx: The port is open]
en: Open
ru: Открыт

[ctx: The "please wait" message]
en: Checking..
ru: Проверка...

en: Invalid
ru: Ключ неверен

en: Valid
ru: Действительная

en: Lockfiles are written here to prevent users from triggering an OAuth 2.0 token refresh at the same time.
ru: Файлы блокировки записываемые здесь запрещают пользователям одновременное обновление токена OAuth 2.0.

en: Remove the Postman X-Header signature from messages
ru: Убрать X-Header подпись Postman из сообщений

en: Delete All Emails
ru: Удалить все сообщения

en: Log Email and Delete
ru: Внести в журнал и удалить

[ctx: When the server is online to the public, this is "Production" mode]
en: Log Email and Send
ru: Занести сообщение в журнал и отправить

en: Delivery mode offers options useful for developing or testing.
ru: Режим доставки предлагает варианты, пригодные для разработки или тестирования.

en: Error
ru: Ошибка

en: Info
ru: Подробно

en: Debug
ru: Отладка

en: Trace
ru: Отслеживание

en: Off
ru: Выкл

en: Log Level specifies the level of detail written to the <a target="_blank" href="%s">WordPress Debug log</a> - view the log with <a target-"_new" href="%s">Debug</a>.
ru: Уровень журнала определяет уровень детализации в <a target="_blank" href="%s">журнале отладки WordPress</a> - см. журнал <a target-"_new" href="%s">Отладка</a>.

en: Disable e-mail validation
ru: Отключить проверку e-mail

en: Change this value if you can't see the beginning of the transcript because your messages are too big.
ru: Измените это значение, если Вы не видите начало текста из-за слишком больших сообщений .

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: This address, like the <b>return address</b> printed on an envelope, identifies the account owner to the SMTP server.
ru: Этот адрес, как <b>адрес возврата</b> напечатаный на конверте, идентифицирует владельца аккаунта на SMTP сервере.

en: Required
ru: Требуется

en: Prevent <b>plugins</b> and <b>themes</b> from changing this
ru: Запретить <b>плагинам</b> и <b>темам</b> изменять это

en: E-mail addresses can be validated before sending e-mail, however this may fail with some newer domains.
ru: Адреса email можно проверить перед отправкой email, однако для некоторых новых доменов это приведет к отказу в обслуживании.

en: Specify custom headers (e.g. <code>X-MC-Tags: wordpress-site-A</code>), one per line. Use custom headers with caution as they can negatively affect your Spam score.
ru: Укажите пользовательские заголовки (например <code>X-MC-Rags: wordpress-site-A</code>), по одному на строку. Используйте с осторожностью так как они могут влиять на оценку спам фильтров.

en: Increase the timeouts if your host is intermittenly failing to send mail. Be careful, this also correlates to how long your user must wait if the mail server is unreachable.
ru: Увеличьте таймаут если ваш хост периодически не может отослать почту. Осторожно, это также соотносится с тем как должно ваш пользователь будет ждать при недоступости почтового сервера.

en: Separate multiple <b>to</b>/<b>cc</b>/<b>bcc</b> recipients with commas.
ru: Разделяйте множественных <b>to</b>/<b>cc</b>/<b>bcc</b> получателей запятыми.

en: This address, like the <b>letterhead</b> printed on a letter, identifies the sender to the recipient. Change this when you are sending on behalf of someone else, for example to use Google's <a href="%s">Send Mail As</a> feature. Other plugins, especially Contact Forms, may override this field to be your visitor's address.
ru: Этот адрес, подобно <b>letterhead</b> печатается в письме, указывая отправителя к получателю. Измените это, когда вы посылаете от имени кого-то другого, например, чтобы использовать Google's <a href="%s">Send Mail As</a> опцию. Другие плагины, особенно Contact Forms, могут переопределить это поле, чтобы был адрес вашего посетителя.

en: Configure the delivery audit log:
ru: Настроить журнал аудита доставки:

en: Choose SMTP or a vendor-specific API:
ru: Выберите SMTP или специфический API:

en: Temporary Directory
ru: Временная папка

[ctx: This mode removes the Postman X-Mailer signature from emails]
en: Stealth Mode
ru: Режим скрытности

[ctx: Configuration Input Field]
en: Delivery Mode
ru: Режим доставки

[ctx: Configuration Input Field]
en: PHP Log Level
ru: Уровень журналирования PHP

[ctx: Configuration Section Title]
en: Miscellaneous Settings
ru: Разные настройки

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Read Timeout (sec)
ru: Таймаут чтения TCP (сек)

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Connection Timeout (sec)
ru: Таймаут соединения TCP (сек)

en: Network Settings
ru: Настройки сети

en: Maximum Transcript Size
ru: Максимальный размер транскрипта

en: Maximum Log Entries
ru: Максимальное число лог-записей

en: Enable Logging
ru: Включить журналирование

en: Email Log Settings
ru: Настройки журналирования почты

en: Validation
ru: Валидация

en: Custom Headers
ru: Пользовательские заголовки

en: Additional Headers
ru: Дополнительные заголовки

en: Blind Carbon Copy Recipient(s)
ru: Слепая копия (BCC) получателям

en: Carbon Copy Recipient(s)
ru: Копия получателям (CC)

en: To Recipient(s)
ru: К получателю(-ям)

en: Additional Email Addresses
ru: Дополнительные адреса

[ctx: The Message Sender Email Address]
en: From Address
ru: От адреса

[ctx: (i.e.) What kind is it?]
en: Type
ru: Тип

en: Transport
ru: Транспорт

note: translators: where %s is the URL to the Connectivity Test page
en: Postman can't find any way to send mail on your system. Run a <a href="%s">connectivity test</a>.
ru: Postman не может найти какой либо способ отправки почты на вашей системе. Запустите <a href="%s">connectivity test</a>.

en: Send yourself a Test Email to make sure everything is working!
ru: Отправьте себе Тестовое email, чтобы убедится, что всё работает!

en: Grant permission with the Email Provider for Postman to send email and
ru: Email провайдер предоставил доступ Postman к отправке почты и

en: Click Finish to save these settings, then:
ru: Нажмите Завершение для сохранения этих установок, затем:

[ctx: Wizard Step Title]
en: You're Done!
ru: Вы завершили!

[ctx: The final step of the Wizard]
en: Finish
ru: Завершение

en: How will you prove your identity to the mail server?
ru: Аутентификация на почтовом сервере

en: This configuration option will send your authorization credentials in the clear.
ru: Эта опция конфигурации будет посылать ваши данные авторизации в открытом виде.

en: Authentication
ru: Аутентификация

[ctx: A socket is the network term for host and port together]
note: Translators: Where %1$s is the socket identifier and %2$s is the authentication type
en: Socket
ru: Сокет

[ctx: TCP Port Test Status]
en: Ready
ru: Готово

en: Your connection settings depend on what your email service provider offers, and what your WordPress host allows.
ru: Ваши настройки подключения зависят от того, что предлагает провайдер эл.почты и что разрешено на вашем вебхостинге.

en: How will the connection to the mail server be established?
ru: Как узнать, что соединение с сервером установлено?

en: Connectivity Test
ru: Тест подключения

en: Outgoing Mail Server Hostname
ru: Исходящий сервер

en: Name
ru: Имя

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: Please note that to prevent abuse, many email services will <em>not</em> let you send from an email address other than the one you authenticate with.
ru: Имейте ввиду, что для защиты от спама и мошеннических действий многие почтовые сервисы <em>не позволяют</em> отправлять почту от имени почтового адреса, отличного от того который вы указали в настройках авторизации на почтовом сервере.

en: Enter the email address and name you'd like to send mail as.
ru: Введите адрес электронной почты и имя отправителя, которое вы хотите использовать для отправки электронных писем.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Who is the mail coming from?
ru: От кого отсылается почта?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Sender Details
ru: Детали отправителя

en: None
ru: Без рамки

en: If you had a working configuration with another Plugin, the Setup Wizard can begin with those settings.
ru: Если у Вас работал другой плагин, мастер настроек может начать с его настройками.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import configuration from another plugin?
ru: Импортировать настройки из другого плагина?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import Configuration
ru: Импорт настроек

en: Setup Wizard
ru: Мастер установки

en: Advanced
ru: Дополнительные

en: Logging
ru: Логировние

en: Message
ru: Сообщение

en: Account
ru: Учетная запись

note: Translators where %s is the name of the page
en: Settings
ru: Настройки

en: %s Setup
ru: %s настройка

note: translators: where %d is a port number
en: You are about to configure OAuth 2.0 with an IP address instead of a domain name. This is not permitted. Either assign a real domain name to your site or add a fake one in your local host file.
ru: Вы хотите сконфигурировать OAuth 2.0 с IP адресом вместо адреса домена, это не допускается, пожалуйста определите реальное доменное имя для сайта или добавьте ненастоящее в ваш системный файл hosts.

note: translators: where %s is the name of the SMTP server
en: connected to %1$s instead of %2$s.
ru: подключился к  %1$s вместо %2$s.

en: Warning
ru: Предупреждение
