Plugins - Kirki Customizer Framework - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (137 entries)

note: translators: %s is the limit of selection number.
en: You can only select %s items
ru: Вы можете выбрать только %s элементов

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Wavy
ru: Волнистый

en: Solid
ru: Сплошной

en: Font Color
ru: Цвет текста

en: Font Variant
ru: Вариант шрифта

en: 900 Italic
ru: Курсив 900

en: 800 Italic
ru: Курсив 800

en: 600 Italic
ru: Курсив 600

en: 500 Italic
ru: Курсив 500

en: 300 Italic
ru: Курсив 300

en: 200 Italic
ru: Курсив 200

en: 100 Italic
ru: Курсив 100

en: 700 Italic
ru: Курсив 700

en: Italic
ru: Курсив

en: Regular
ru: Обычный

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Miscelaneous
ru: Разное

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Products
ru: Товары

en: Social
ru: Соцсети

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Posts
ru: Записи

en: Image Editing
ru: Редактирование изображения

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Post Formats
ru: Форматы записей

en: Welcome Screen
ru: Экран приветствия

en: Admin Menu
ru: Меню администратора

en: Don't show this again
ru: Не показывать это снова

en: Install Plugin
ru: Установить плагин

en: Your theme uses a Font Awesome field for icons. To avoid issues with missing icons on your frontend we recommend you install the official Font Awesome plugin.
ru: Ваша тема использует поля Font Awesome для значков. Чтобы избежать случаи с пропущенными значками на сайте, рекомендуется установить официальный плагин Font Awesome.

note: Description of the plugin
en: The Ultimate WordPress Customizer Framework
ru: Исключительный фреймворк персонализации WordPress

en: Choose image
ru: Выбрать изображение

en: No image selected
ru: Нет выбранных изображений

en: Change image
ru: Изменить изображение

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Line Through
ru: Перечёркнутый

en: Overline
ru: Черта сверху

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Text Decoration
ru: Оформление

en: Google Fonts
ru: Шрифты Google

en: Standard Fonts
ru: Стандартные шрифты

en: %1$s or %2$s
ru: %1$s или %2$s

en: Kirki fields should not be added on customize_register. Please add them directly, or on init.
ru: Kirki-поля не должны добавляться на событие customize_register. Пожалуйста, добавьте их отдельно или на событие init.

en: We detected you're using Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Please use \Kirki\Util\Util::get_variables() instead.
ru: Мы обнаружили, что вы используете Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Пожалуйста, вместо этого используйте \Kirki\Util\Util::get_variables().

note: translators: The field ID where the error occurs.
en: "output" invalid format in field %s. The "output" argument should be defined as an array of arrays.
ru: "output" неверный формат в поле %s. Аргумент "output" должен быть определен как массив массивов.

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs.
en: "partial_refresh" invalid entry in field %s
ru: "partial_refresh" неверная запись в поле %s

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs. %2$s is the URL in the documentation site.
en: Config not defined for field %1$s - See %2$s for details on how to properly add fields.
ru: Не определенна конфигулация для поля %1$s - Смотрите подробности о правильном добавлении полей %2$s.

note: translators: %s represents the field ID where the error occurs.
en: Typo found in field %s - setting instead of settings.
ru: Найдена опечатка в поле %s - setting вместо settings.

en: Default
ru: По умолчанию

note: translators: The title.
en: Customizing &#9656; %s
ru: Настройка &#9656; %s

en: Customizing
ru: Настройка

en: Off
ru: Выкл.

en: On
ru: Вкл.

en: Margin Bottom
ru: Отступ снизу

en: Margin Top
ru: Отступ сверху

note: translators: %s represents the label of the row.
en: Add new %s
ru: Добавить новый %s

en: Width
ru: Ширина

en: Word Spacing
ru: Расстояние между словами

en: Auto
ru: Авто

en: Important Upgrade Notice:
ru: Важное уведомление об обновлении:

en: No File Selected
ru: Файл не выбран

en: Change File
ru: Изменить файл

en: Add File
ru: Добавить файл

en: row
ru: ряд

en: Select a Page
ru: Выбрать страницу

en: Initial
ru: Исходный

en: Lowercase
ru: Строчные

en: Uppercase
ru: Прописные

en: Capitalize
ru: Заглавными

en: None
ru: Нет

en: Text Transform
ru: Преобразование

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Justify
ru: По ширине

en: Center
ru: По центру

note: translators: %s represents the number of rows we're limiting the repeater to allow.
en: Limit: %s rows
ru: Ограничение: %s строк

en: Invalid Value
ru: Неверное значение

en: Ultra-Bold 900 Italic
ru: Ультражирный 900 наклонный

en: Ultra-Bold 900
ru: Ультражирный 900

en: Extra-Bold 800 Italic
ru: Сверхжирный 800 наклонный

en: Extra-Bold 800
ru: Сверхжирный 800

en: Bold 700 Italic
ru: Жирный 700 наклонный

en: Bold 700
ru: Жирный 700

en: Semi-Bold 600 Italic
ru: Полужирный 600 наклонный

en: Semi-Bold 600
ru: Полужирный 600

en: Medium 500 Italic
ru: Средний 500 наклонный

en: Medium 500
ru: Средний 500

en: Normal 400 Italic
ru: Нормальный 400 наклонный

en: Normal 400
ru: Нормальный 400

en: Book 300 Italic
ru: Книжный 300 наклонный

en: Book 300
ru: Книжный 300

en: Light 200 Italic
ru: Лёгкий 200 наклонный

en: Light 200
ru: Лёгкий 200

en: Ultra-Light 100 Italic
ru: Ультралёгкий 100 наклонный

en: Ultra-Light 100
ru: Ультралёгкий 100

en: Spacing
ru: Отступы

en: Height
ru: Высота

en: Size
ru: Размер

en: Font Style
ru: Стиль шрифта

en: No Image Selected
ru: Нет выбранных изображений

en: Remove
ru: Удалить

en: Change Image
ru: Изменить изображение

en: Add Image
ru: Добавить изображение

en: Right
ru: Справа

en: Left
ru: Слева

en: Bottom
ru: Внизу

en: Top
ru: Сверху

en: Letter Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: Line Height
ru: Высота строки

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Weight
ru: Жирность шрифта

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Background Position
ru: Позиция фона

en: Center Bottom
ru: Центр внизу

en: Center Center
ru: Центр в центре

en: Center Top
ru: Центр вверху

en: Right Bottom
ru: Справа внизу

en: Right Center
ru: Справа в центре

en: Right Top
ru: Справа сверху

en: Left Bottom
ru: Слева внизу

en: Left Center
ru: Слева в центре

en: Left Top
ru: Слева сверху

en: Background Attachment
ru: Фоновое вложение

en: Scroll
ru: Прокручиваемый

en: Fixed
ru: Закрепить

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Contain
ru: Вместить

en: Cover
ru: Покрыть

en: Background Repeat
ru: Повтор фона

en: Repeat Vertically
ru: Повторять вертикально

en: Repeat Horizontally
ru: Повторять горизонтально

en: Repeat All
ru: Повторять везде

en: No Repeat
ru: Не повторять

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Background Color
ru: Цвет фона
