Plugins - Kirki Customizer Framework - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (83 entries)

en: Don't show this again
it: Non mostrare più

en: Install Plugin
it: Installa il plugin

en: Your theme uses a Font Awesome field for icons. To avoid issues with missing icons on your frontend we recommend you install the official Font Awesome plugin.
it: Il tuo tema usa un campo Font Awesome per le icone. Per evitare problemi di icone mancanti sul frontend ti raccomandiamo di installare il plugin ufficiale di Font Awesome.

note: Description of the plugin
en: The Ultimate WordPress Customizer Framework
it: Il framework di personalizzazione definitivo per WordPress

en: Choose image
it: Scegli immagine

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Change image
it: Cambia immagine

en: Select image
it: Seleziona immagine

en: Line Through
it: Barrato

en: Overline
it: Sopralineato

en: Underline
it: Sottolineato

en: Text Decoration
it: Decorazione del testo

en: Standard Fonts
it: Font standard

en: %1$s or %2$s
it: %1$s o %2$s

en: Kirki fields should not be added on customize_register. Please add them directly, or on init.
it: I campi di Kirki non devono essere aggiunti su customize_register. Aggiungili direttamente o su init.

en: We detected you're using Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Please use \Kirki\Util\Util::get_variables() instead.
it: Abbiamo rilevato che stai usando Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Usa invece \Kirki\Util\Util::get_variables().

note: translators: The field ID where the error occurs.
en: "output" invalid format in field %s. The "output" argument should be defined as an array of arrays.
it: formato "output" non valido nel campo %s. L'argomento "output" deve essere definito come un array di array.

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs.
en: "partial_refresh" invalid entry in field %s
it: Voce non valida "partial_refresh" nel campo %s

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs. %2$s is the URL in the documentation site.
en: Config not defined for field %1$s - See %2$s for details on how to properly add fields.
it: Config non definita per il campo %1$s - Vedi %2$s per dettagli su come aggiungere campi correttamente.

note: translators: %s represents the field ID where the error occurs.
en: Typo found in field %s - setting instead of settings.
it: Errore trovato nel campo %s - setting al posto di settings.

en: Default
it: Predefinito

note: translators: The title.
en: Customizing &#9656; %s
it: Stai personalizzando &#9656; %s

en: Customizing
it: Personalizzazione

en: Margin Bottom
it: Margine inferiore

en: Margin Top
it: Margine superiore

note: translators: %s represents the label of the row.
en: Add new %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Width
it: Larghezza

en: Word Spacing
it: Spaziatura tra le parole

en: Important Upgrade Notice:
it: Importante notifica sull'aggiornamento:

en: No File Selected
it: Nessun file selezionato

en: Change File
it: Modifica file

en: Add File
it: Aggiungi file

en: row
it: riga

en: Select a Page
it: Seleziona una Pagina

en: Initial
it: Predefinito

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

en: None
it: Non esistente

en: Text Transform
it: Trasformazione Testo

en: Text Align
it: Allineamento Testo

en: Justify
it: Giustifica

en: Center
it: Centra

note: translators: %s represents the number of rows we're limiting the repeater to allow.
en: Limit: %s rows
it: Limite: %s righe

en: Invalid Value
it: Valore non corretto

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Height
it: Altezza

en: Size
it: Dimensione

en: Font Style
it: Stile del font

en: No Image Selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Remove
it: Elimina

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Right
it: A destra

en: Left
it: A sinistra

en: Bottom
it: In basso

en: Top
it: In alto

en: Letter Spacing
it: Spaziatura tra caratteri

en: Line Height
it: Altezza della linea

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Font Weight
it: Font weight

en: Font Family
it: Famiglia di caratteri

en: Background Position
it: Posizione dello sfondo

en: Center Bottom
it: Centrato in basso

en: Center Center
it: Centrato in mezzo

en: Center Top
it: Centrato in alto

en: Right Bottom
it: In basso a destra

en: Right Center
it: In centro a destra

en: Right Top
it: In alto a destra

en: Left Bottom
it: In basso a sinistra

en: Left Center
it: In centro a sinistra

en: Left Top
it: In alto a sinistra

en: Background Attachment
it: Sfondo fisso o scorrevole

en: Fixed
it: Fisso

en: Background Size
it: Dimensione dello sfondo

en: Contain
it: Adatta

en: Background Repeat
it: Ripetizione dello sfondo

en: Repeat Vertically
it: Ripeti verticalmente

en: Repeat Horizontally
it: Ripeti orizzontalmente

en: Repeat All
it: Ripeti

en: No Repeat
it: Non ripetere

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo
